Dobry szampon przeciwłupieżowy

Łupież jest uciążliwym problemem. Jego rozwiązanie stanowi dobry szampon przeciwłupieżowy o wysokiej jakości składzie i udowodnionym działaniu.

Jakie składniki powinien mieć dobry szampon przeciwłupieżowy?

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać? Podstawową kwestią jest jego skład. Składniki, które znakomicie sprawdzą się w tego typu produkcie to na przykład ketokonazol. Ma on działanie przeciwgrzybicze, reguluje działanie gruczołów łojowych. Innym popularnym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych jest siarczek selenu lub dwusiarczek selenu. Pomaga on zredukować towarzyszący schorzeniu świąd. Z kolei pirytonian cynku pomaga ograniczyć łojotok, który przyczynia się do pogłębiania problemu łupieżu. W wielu szamponach znajdziemy również pirokton olaminy, składnik o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Z łupieżem związane jest przede wszystkim nieestetyczne łuszczenie się skóry głowy – poszukujmy produktów z kwasem salicylowym, pomoże on usunąć ten naskórek dzięki swojemu działaniu keratolitycznemu.

Jak stosować szampon przeciwłupieżowy, żeby kuracja była skuteczna?

Żeby szybko i trwale pozbyć się łupieżu warto przede wszystkim wybrać wysokiej jakości produkt z gamy dermokosmetyków. Tego typu szampon ma działanie udowodnione badaniami naukowymi. Dzięki temu, zamiast eksperymentować na skórze głowy, podejmujemy sprawdzoną terapię. Ponadto, dermokosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów. Warto pamiętać, że kosmetyki przeciwgrzybicze mogą być dosyć agresywne w działaniu, dlatego wybieranie przypadkowych marek może skończyć się podrażnieniem i zaostrzeniem schorzenia. Szamponu przeciwłupieżowego należy używać zgodnie z instrukcją. Jeżeli producent zaleca spłukanie specyfiku po 2 minutach, oznacza to, że taki czas jest idealny, aby uzyskać pożądany efekt. Dłuższe trzymanie kosmetyku na włosach nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Powinno się też zastosować do zaleceń stanowiących o częstotliwości używania produktu. Nie każdy szampon przeciwłupieżowy nadaje się do codziennej pielęgnacji. Warto mieć też na uwadze ewentualne przeciwwskazania – na przykład produktów z ketokonazolem nie powinny używać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.

Żeby kuracja przeciwłupieżowa była skuteczna należy też w odpowiedni sposób myć głowę. Skóry nie należy mocno trzeć, zdrapywać naskórka. Może to spowodować dodatkowe nadkażenie bakteryjne, rozwinięcie się stanu zapalnego, a nawet – naruszenie cebulek skutkujące wypadaniem włosów. Po myciu, włosy i skórę głowy można osuszyć bawełnianym ręcznikiem. Kuracja powinna trwać tak długo jak zaleca producent. Jej wcześniejsze zakończenie może wpłynąć negatywnie na ostateczny efekt naszych działań. Jeśli jednak po przewidzianym przez producenta czasie objawy nie ustąpią, dobrze jest skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem. Pomogą oni zaplanować diagnostykę, która pozwoli ustalić przyczynę łupieżu i zastosują odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że łupież do problem zdrowotny – nie tylko estetyczny.

Istotna jest również profilaktyka nawrotów choroby. Kiedy objawy schorzenia ustąpią, warto zaopatrzyć się w łagodniejszy szampon przeciwłupieżowy i stosować go na przykład raz w tygodniu.