Jak pielęgnować kręcone włosy? Być może robisz to źle

Jak pielęgnować kręcone włosy? Być może robisz to źle

Kręcone włosy zazwyczaj budzą zazdrość osób, które natura obdarzyła prostymi, jednak właściciele kręconych włosów nie zawsze mają powody do radości. Taka fryzura bowiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O kręcone włosy dba się zupełnie inaczej niż o proste. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Czego nie lubią kręcone włosy?

Bardzo dużo mówi się o tym, że włosy należy czesać dopiero po wysuszeniu, bo czesanie na mokro uszkodzi ich strukturę. To prawda, ale pielęgnacja włosów kręconych jest wyjątkiem od tej reguły. Można je czesać tylko na mokro, najlepiej po wcześniejszym nałożeniu odżywki. Dlaczego nie na sucho? Można owszem, jeśli komuś się marzy napuszona i nadmiernie rozdmuchana fryzura.

Szczotki dobrze rozczesują włos, ale znowu – nie kręcone. Aby nie zniszczyć struktury loków, najlepiej rozczesywać włosy grzebieniem z rzadkimi zębami lub… palcami.

Włosy trzeba myć codziennie? To w ogóle nie jest prawdą, wszystko zależy od struktury i stopnia przesuszenia włosów. W przypadku kręconych nie powinno się myć głowy częściej niż co dwa dni, nawet jeśli włosy są tłuste. Częste mycie bowiem osłabia skręt i piękne, kształtne loki zamienią się w smutne rozciągnięte serpentyny.

Jak zabezpieczyć kręcone włosy na czas snu?

Kręcone włosy wymagają uwagi nie tylko w dzień, ale i w nocy. Nie rozpuszczaj ich, jeśli są bardzo długie, ale też nie zaplataj warkoczy. Lepszym rozwiązaniem jest luźny kok w górnej części głowy, który będzie leżał na poduszce. Dzięki temu włosy nie będą się gniotły i łamały.

Warto też zaopatrzyć się w jedwabną chustę lub kilka poszewek na poduszki z jedwabiu. Jedwab jest śliski, zabezpiecza włosy przed tarciem, pomaga też w utrzymaniu wilgotności. Włosy nie ulegają uszkodzeniu nawet podczas niespokojnego snu.

Masz kręcone włosy? Na pewno polubią te kosmetyki

Warto kupić szampon do włosów kręconych, który podkreśli skręty i nada im blasku. Jednak trzeba też pamiętać, że suche włosy kręcone będą potrzebowały innego szamponu niż tłuste.

Odżywka do włosów kręconych powinna zawierać proteiny i substancje nawilżające, które wnikają we włosy i przywracają im blask. Włosy kręcone często mają tendencję do przesuszania się, ale nie można traktować tego jako regułę. Szczególnie osoby w wieku dojrzewania mogą się borykać z przetłuszczaniem włosów kręconych. W takim wypadku odżywkę trzeba nakładać z umiarem.

Odżywka do włosów może też być używana do tzw. mycia odwróconego. Polega ono na umyciu włosów odżywką, zamiast szamponem. Ten sposób ma umożliwić skuteczniejsze wnikanie w głąb struktury włosa składników odżywczych.

Maski do włosów kręconych przydadzą się przy mocno przesuszonych włosach. To bardzo intensywnie działające kosmetyki, które odbudowują ich strukturę. Powinny zawierać proteiny i ceramidy. Warto celować w maski do włosów kręconych, bo są one pozbawione komponentów nadających włosom objętości. To zapobiega ich puszeniu.

Olejki do włosów polecane są osobom, które mają włosy suche i łamliwe, a przy tym kręcone. Olej nakłada się na całej długości włosa, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Ten zabieg przywraca kręconym włosom blask i elastyczność.