Malowanie ściany farbą w sprayu – wygodna alternatywa

Farba w sprayu ma zarówno zalety, jak i wady. Z pewnością jest to bardzo praktyczny produkt do stosowania na prawie każdej powierzchni. W przeciwieństwie do aplikacji wałkiem, stosowanie sprayu nie wywiera zbyt dużego nacisku na plecy, jest łatwiejsze i szybsze w użyciu niż pędzel. Spraye istnieją od dawna, ale tak naprawdę do stosowania we wnętrzach są od niedawna, wszystko dzięki łatwości użycia, dostępności i szerokiej gamie kolorów. Dziś nawet farby akrylowe są przez nie zastępowane. Lakiery w aerozolu mogą dawać różnorodne efekty i cieszą się popularnością wśród tych, którzy preferują nietypowe rozwiązania – zwłaszcza jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Jakie farba w sprayu do ścian są najpopularniejsze? Jak malować sprayem? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Malowanie ścian sprayem – zalety

Niezaprzeczalną zaletą malowania natryskowego jest to, że stosunkowo duże powierzchnie można pokryć bez zbędnego wysiłku. Przykładowo malowanie wałkiem to więcej pracy, a sama czynność jest bardziej męcząca. Kolejną bardzo ważną zaletą  farba w sprayu do ścian jest możliwość pomalowania pęknięć lub wgnieceń w ścianie, gdzie niektóre wałki mogą mieć problem z dotarciem. Spray nie wymaga dodatkowych akrobacji ani wsparcia pędzlem. Farba w sprayu pozwala za pierwszym razem nakładać grubsze warstwy emulsji, co rzadko robią pędzle i wałki.

Co musisz wiedzieć o malowaniu farbą w sprayu?

Farba w sprayu rozpyla bardzo drobny proszek, który zwykle wykracza poza obszar, który natryskujesz, więc musisz dobrze chronić swoje otoczenie, aby farba go nie ubrudziła (warto w tym celu wykorzystać taśmę malarską lub specjalną folię). Z tego samego powodu wskazane jest noszenie maski, aby uniknąć wdychania toksycznej farby, oraz noszenie rękawiczek, aby nie pobrudzić sobie rąk. Podczas malowania ścian farbą w sprayu należy unikać przeciągu, malowane powierzchnie ścian mogą mieć później zacieki.

Jeżeli obawiasz się, że malowanie może przerosnąć Twoje umiejętności, ciekawą alternatywą mogą okazać się fototapety do salonu.

Dekoracyjne farby w sprayu

  • Świecące, fluorescencyjne kolory nie tylko świetnie prezentują się w ciągu dnia, ale również świecą w ciemności! Z tego powodu świetnie nadają się do ozdabiania różnorodnych przedmiotów, a także do znakowania i zabezpieczania w miejscach, które muszą pozostać widoczne po zmroku. Farbą fluorescencyjną można namalować na ścianach pokoju dziecięcego wzory, które po wyłączeniu lampek nocnych pozostają widoczne w ciemności.
  • Kolejną dekoracyjną farbą w sprayu jest brokat. Wygodniej jest używać brokatu w sprayu na dużych powierzchniach, niż pokrywać je klejem i posypywać luźnymi drobinkami. Podczas natryskiwania brokatu najlepiej zacząć od małej warstwy, trzymając puszkę z dala od ściany, którą malujesz. Dla wzmocnienia efektu malowanie można powtórzyć.

Podsumowując, malowanie farbą w sprayu jest bardzo wygodne i praktyczne, ale jest bardzo kłopotliwe w użyciu. Zastanówmy się więc, jaki sprzęt do malowania jest najlepszy w naszej sytuacji i dostosujmy narzędzia do naszych potrzeb.  Spray do malowania ścian może okazać się funkcjonalnymi zamiennikami wałków i pędzli.

Wpis zawiera informację reklamową