Pępkowe – kiedy zorganizować i jak się do niego przygotować?

Wpływy amerykańskiej kultury są coraz bardziej widoczne w wielu aspektach naszego życia. Szczególnie widoczne jest to w stylu organizowania różnych imprez. Chętniej wybieramy się do klubów na tematyczne, przebierane hulanki, organizujemy posiadówki przy grillu z grami alkoholowymi w stylu amerykańskich filmów o zbuntowanych nastolatkach, a także wyprawiamy „baby shower”, które ma ujawnić płeć naszego nienarodzonego jeszcze dziecka. I właśnie ta ostatnia impreza wyparła popularny w Polsce zwyczaj organizowania pępkowego. Jednak co to jest pępkowe? Kto może w nim brać udział? Jak wyglądają do niego przygotowania? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Pępkowe – co to jest?

Pępkowe to impreza organizowana na cześć przyjścia na świat nowego członka rodziny. Jest to wydarzenie skierowane głównie w stronę ojca nowonarodzonego dziecka, który w ten sposób ma rozpocząć z przytupem nowy rozdział w swoim życiu. To symboliczne pożegnanie się z okresem beztroski i młodzieńczych wygłupów, a wkroczenie w dojrzałość i odpowiedzialność za nowo stworzonego małego człowieka.

Kiedy zorganizować pępkowe? Tradycyjnie urządza się je po porodzie. Niektórzy świętują jeszcze, podczas gdy świeżo upieczona mama i noworodek nadal są w szpitalu, regenerują siły i wzajemnie się poznają. Ojciec dziecka w tym czasie wraz z kolegami, czy innymi męskimi członkami rodziny bawią się na bogato zakrapianym alkoholem przyjęciu. Oczywiście wszystko zależy od preferencji ojca dziecka i jego towarzystwa, ale rzadko zdarza się, by impreza przebiegała w spokojnym i kulturalnym tonie.

Jak przygotować pępkowe?

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować pękowe, to znajdziesz tutaj kilka dobrych rad. Warto pomyśleć o organizacji tej imprezy nieco wcześniej niż tuż przed planowanym porodem. Jest to dosyć nerwowy czas dla przyszłych rodziców i lepiej nie dokładać sobie kolejnego problemu na głowę. Świętowanie przyjścia na świat dziecka dobrze byłoby także przełożyć na kilka tygodni po jego narodzinach, a nie kilka dni po porodzie. Kobieta przechodzi wtedy przez trudny okres połogu i na pewno przydałby jej się wspierający partner u boku.

Pępkowe nie musi być imprezą wyłącznie zarezerwowaną dla mężczyzn. Można śmiało ją połączyć z bociankowym i zaprosić na nią zarówno koleżanki, kolegów i członków rodziny. Jest to świetna okazja do obdarowania rodziców dziecka przydatnymi gadżetami, które pomogą im w pierwszych krokach opieki nad ich pociechą.

Jakie prezenty na pępkowe?

Wybierając się na taki typ przyjęcia wypada ofiarować coś świeżo upieczonym rodzicom, ale przede wszystkim ojcu dziecka. W zależności od indywidualnych zainteresowań może to być na przykład pudełko kubańskich cygar, czy woda kolońska. Uniwersalnym podarunkiem, z którego skorzysta oboje rodziców jest album na dokumentowanie dorastania ich dziecka w formie zdjęć. Miłą niespodzianką, bardzo popularną od jakiegoś czasu, jest prezent z personalizowanym napisem czy nadrukiem, chociażby kubek do kawy dla dzielnego taty, pampersy ze słowami otuchy, czy kocyk dla dziecka z napisem nawiązującym do rodziców.