Słodycze a dieta ketogeniczna – jak to pogodzić?

Ochota na słodycze nie omija niestety osób będących na diecie. Nie należy się tym martwić, ponieważ na rynku oferowane są różnego rodzaju słodycze dostosowane do wielu typów diet, w tym diety ketogeniczej. Słodycze można również wykonać samemu w domu, ważne, aby użyć odpowiednich składników. Odpowiednio zbilansowana dieta nie wyklucza jedzenia słodyczy, które często, jeśli są odpowiednio przyrządzone, mogą zastąpić posiłek.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta keto zakłada całkowite wykluczenie węglowodanów i zamianę ich na spożywanie większej ilości tłuszczy. Ogranicza się również spożywanie owoców, niektórych warzyw i posiłków zawierających cukier. Co w takim razie można jeść? Produkty z dużą zawartością tłuszczy, takie jak: ryby, oleje, tłuste mięsa, śmietany, masło, grzyby, orzechy. Zaleca się stosowanie oliwy z oliwek oraz olejów: kokosowego, awokado, sezamowego oraz masła kokosowego. W przypadku owoców wskazane jest spożywanie awokado. Jednak wbrew pozorom nie jest to trudna dieta, a posiłki mogą i powinny być bardzo różnorodne.
Na diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie 5% lub mniej węglowodanów, ponieważ tylko tak nieduża ilość umożliwia wejście organizmu w stan ketozy. Ketoza odpowiada za liczne korzyści zdrowotne i efektywne odchudzanie, które często jest głównym celem podjęcia tego rodzaju diety.

Słodycze na keto – czy jest na nie miejsce

Brak słodyczy na diecie jest często największą trudnością dla osób, które się jej podejmują. Pomimo tego, że jedzenie słodyczy podczas stosowania diety wydaje się być kontrowersyjne, w przypadku diety ketogenicznej nie jest całkowicie zakazane. Wystarczy, że zakupimy odpowiednie słodycze bez węglowodanów stworzone na potrzeby diety lub przygotujemy je sami, a spożycie ich nam nie zaszkodzi. Nie należy jednak z nimi przesadzać, ponieważ najważniejszym założeniem diety jest niemal całkowita rezygnacja z węglowodanów, aby wprowadzić organizm w stan ketozy, a już najmniejsza ilość słodyczy, owoców lub skrobiowych warzyw, może z niej organizm wytrącić. Na zwyczajne słodycze nie ma w tej diecie miejsca i należy z nich zrezygnować całkowicie.

Jak powinny wyglądać słodycze ketogoniczne?

Słodycze keto muszą spełniać główne założenia diety, tzn. zawierać minimalną ilość węglowodanów lub ich brak i zawierać możliwie wysoką ilość zdrowych tłuszczów. Oznacza to, że słodycze ketogeniczne nie są wykonywane z mąki pszennej, cukru, mlecznej czekolady czy owoców tylko stosuje się odpowiednie niskowęglowodanowe zamienniki tych produktów. Najważniejsze w przygotowywaniu słodyczy na keto jest unikanie cukru nie tylko w jego podstawowej postaci, ale również miodów, fruktozy, syropów itp. Nie oznacza to jednak, że słodycze nie są słodkie, ponieważ cukier można zastąpić słodzikami. Najlepiej, aby były one o zerowym indeksie glikemicznym, czyli idealnie sprawdzi się stewia lub erytrytol. Mąkę pszenną można zastąpić innymi ubogowęglowodanowymi produktami, takimi jak mąka kokosowa, migdałowa czy sezamowa. Dobrze sprawdzi się również sproszkowana babka płesznik lub jajowata. Przepisów na słodycze keto jest wiele, dlatego też warto szukać inspiracji w książkach z przepisami ketogenicznymi.

Szybka słodka przekąska na mieście

Jeśli jednak nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie słodyczy warto poszukać odpowiednich gotowych przekąsek. Gotowe słodycze ketogeniczne można kupić w sklepach internetowych lub stacjonarnie w sklepach ze zdrową żywnością. Często spotyka się keto batony, kulki mocy lub kremy do smarowania. Jedzenie słodyczy na keto jest możliwe i proste, jeśli znamy wszystkie zasady, którymi należy się kierować podczas stosowania diety i przygotowywania posiłków.